1. NAZIV PROJEKTA
Geotermalna energija za grijanje i hlađenje objekata na području Višegrada
2. SEKTOR
Energetski sektor i ekologija
3. LOKACIJA
Opština Višegrad, istočni dio Republike Srpske i BiH, udaljenost 112 km od Sarajeva magistralnim pravcem M5 Sarajevo-Užice.
4. KRATAK OPIS PROJEKTA
Geotermalni potencijal Višegrada možemo podijeliti na dva izvora:
1. Podzemne vode
Gradsko jezgro opštine Višegrad se nalazi na ušću dvije rijeke Drine i Rzava. Ovo rezultira aluvionima koji sadrže veliku količinu…
1. NAZIV PROJEKTA
Geotermalna energija za grijanje i hlađenje objekata na području Višegrada
2. SEKTOR
Energetski sektor i ekologija
3. LOKACIJA
Opština Višegrad, istočni dio Republike Srpske i BiH, udaljenost 112 km od Sarajeva magistralnim pravcem M5 Sarajevo-Užice.
4. KRATAK OPIS PROJEKTA
Geotermalni potencijal Višegrada možemo podijeliti na dva izvora:
1. Podzemne vode
Gradsko jezgro opštine Višegrad se nalazi na ušću dvije rijeke Drine i Rzava. Ovo rezultira aluvionima koji sadrže veliku količinu podzemnih voda na malim dubinama (10-15 m) i relativno lakom eksploatacijom te podzemne vode. Nedavno se na ušću rijeke Rzav i Drine, izgradio kompleks „Andrićgrad“ površine oko 30.000 m2. Geotermalni potencijal podzemnih voda se koristi za grijanje i hlađenje „Andrićgrada“ toplotnim pumpama tipa voda-voda. Vodene pumpe su montirane 2013. godine i od tada se geotermalna energija podzemnih voda uspješno koristi. Na ovoj lokaciji izbušeno je sedam bunara za potrebe grijanja i hlađenja „Andrićgrada“ s prosječnim protokom od 8 l/s i prosječnom temperaturom ulazne vode 12˚C. Ovi kapaciteti su dovoljni za grijanje i hlađenje objekata ovoga kompleksa. Na osnovu nevedenog iskustva i istraživanja, može se pretpostaviti da postoje veoma veliki neiskorišćeni potencijal geotermalne energije podzemnih voda na ovoj lokaciji i lokacijama neposredno uz navedene rijeke i to u količini od minimum 200 l/s podzemne vode, što je dovoljno za oko 4 MW kapaciteta za grijanje i hlađenje objekata.
2. Termalna voda
U neposrednoj blizini Višegrada nalazi se banja „Vilina vlas“ sa četiri izvora termalne vode. Ukupan kapacitet sva četiri izvora je 120 l/s u „C“ eksploatacijskom modelu. Postoji ogroman višak geotermalnog potencijala, jer se sva voda iz izvora, čak i ona nakon korišćenja u banji može se koristiti kao izvor geotemalne energije. Sve vode iz izvora koji su trenutno pod eksploatacijim od oko 30 l/s ispuštaju se u potok koji se nakon 2.000 m ulijeva u rijeku Drinu. Temperatura termalne vode se kreće u rasponu od 31 do 34˚S. Uspostavljanje sistema grijanja (cjevovoda), koji bi doveo vodu u grad, omogućio bi korištenje ovog potencijala za grijanje zgraga, za toplu vodu u domaćinstvu i za hlađenje. Banja je udaljena 6 km od grada, tako da bi došlo do pada temperature u sistemu grijanja od 1 do 2˚C, zavisno od kvaliteta izolacije sistema grijanja. Takođe treba istaći da zbog razlike u visini između položaja izvora i grada Višegrad ne bi bila potrebna posebna snaga za dovod termalne vode.
S obzirom na navedeno, može se izračunati da termalni potencijal vode iz termi i podzemnih voda ispod gradskog područja opštine, uz korištenje pumpi tipa voda/voda, ima sljedeće kapacitete grijanja:
o Banja „Vilina vlas“ 12,6 MW
o Podzemne vode 5,9 MW.
Zbir ovih kapaciteta je dovoljan za grijanje i hlađenje oko 154.000 m2 objekata.
Sistem grijanja na toplotne pumpe u opštini Višegrad treba postepeno uspostavljati, u nekoliko faza. Prioritet treba dati javnim objektima sa visokim troškovima grijanja, kao bi se postigao maksimalan učinak na početku. Sistem grijanja opštine Višegrad treba uraditi na način da se termalna voda iz
Višegradske banje uvede u gradska i prigradska područja putem cjevovoda. Zavisno od položaja i potreba naselja za grijanjem potrebno je kombinovati korištenje termalne vode i podzemnih izvora. Prijedlog je da se instalira pet kućišta vodenih pumpi kapaciteta 3-4 MW (5-6 vodenih pumpi po jednom kućištu), koji bi koristili dostupni geotermalni potencijal. Projekat podrazumjeva ulaganje u infrastrukturu i mašine. Očekivani vremenski rok za realizaciju projekta je 2 godine. Sve otpadne vode spa centra mogu se u potpunosti iskoristiti, a njihov geotermalni potencijal bi se neznatno smanjio.
5. DETALjNIJI PODACI O PROJEKTU
5.1 O kakvoj vrsti projekta se radi?
Javno privatno partnerstvo
5.2 Status projekta
Urađena Analiza geotermalni potencijal opštine Višegrad od strane eksperta koja na osnovu prethodnih istraživanja i iskustva jasno potvrđuje mogućnost korištenja termalnih voda i podzemnih voda za grijanje i hlađenje objekata na području Višegrada.
5.3 Razlozi zbog kojih bi se investiralo u projekat
Procjenjena površina za grijanje i hlađenje: 155.000 m2
Procjenjeni godišnji prihodi: 1.444.732 EUR-a
Ukupni troškovi projekta: 8.840.237 EUR-a
Očekivani povrat investicije: 8 godina
Opštinska uprava bi pružila svu neophodnu podršku investitoru za dobijanje koncesije.
6. FINANSIRANjE PROJEKTA
6.1 Navesti procijenjenu vrijednost projekta u evrima
Ukupni troškovi projekta 8.840.237 EUR-a od čega:
• troškovi kopanja bunara 46.016 EUR-a (30 bušotina s prosječnom cijenom 1.533,87 EUR-a)
• cjevovod Višegradska banja-centar grada 613.550 EUR-a (6.000 m cijevi Ø 150mm ili 6”)
• toplotne pumpe 3.067.751 EUR-a (5-6 stanica toplotnih pumpi ukupnog kapaciteta 18,50 MW)
• zamjena grejnih instalacija, izrada sporednih cjevovoda i instalacija ventilokonvektora 5.112.919 EUR-a
6.2 Planirani izvori finansiranja
Međusobni odnosi opštine i partnera bi se regulisali ugovorom o javno privatnom partnerstvu.
6.3 Inputi od strane lokalnog partnera
Opština bi obezbjedila lokacije za gradnju i neophodne dozvole za gradnju.
6.4 Inputi od strane investitora
Procjenjena ulaganja investitora: 8.840.237 EUR-a
• troškovi kopanja bunara 46.016 EUR-a (30 bušotina s prosječnom cijenom 1.533,87 EUR-a)
• cjevovod Višegradska banja-centar grada 613.550 EUR-a (6.000 m cijevi Ø 150mm ili 6”)
• toplotne pumpe 3.067.751 EUR-a (5-6 stanica toplotnih pumpi ukupnog kapaciteta 18,50 MW)
• zamjena grejnih instalacija, izrada sporednih cjevovoda i instalacija ventilokonvektora 5.112.919 EUR-a.
7. DA LI JE ODREĐENA FIZIČKA LOKACIJA ZA REALIZACIJU PROJEKTA
Lokacija geotermalne vode je u Višegradskoj banji na udaljenosti 6 km od urbanog dijela grad, dok je lokacija podzemnih voda, zamjena grejnih instalacija, izrada sporednih cjevovoda i instalacija ventilo-konvektora u urbanoj zoni grada. Cjevovod bi se vodio na potezu Višegradska banja-centar grada.
8. DA LI SU AKTIVNOSTI NA REALIZACIJI PROJEKTA VEĆ ZAPOČELEUrađena Analiza geotermalnog potencijal opštine Višegrad i projekat upisan u NAMA registar.
9. PODNOSILAC PROJEKTA SA KONTAKT INFORMACIJAMAOPŠTINA VIŠEGRAD
Odjeljenje za privredu i društvene djelatnosti
Ulica Kralja Petra I Karađorđevića 7
73240 Višegrad
Telefon: +387 58 630 992
+387 58 620 266
E-mail: privvgd@teol.net